24. 1. 2020

Jak ve škole poznáme, že vaše dítě často hraje počítačové hry nebo tráví hodně času na sociálních sítích?

Vážení rodiče,

pokud sledujete aktivity školy, tak jste určitě zaregistrovali, že vaše děti se účastní různých preventivních programů zaměřených na kyberšikanu, na škodlivost častého hraní počítačových her, na negativní vliv sociálních sítí. 

Možná si občas říkáte, proč je takové prevence tolik, zda nejde o čas, který jen zbytečně ukrajuje z prostoru pro výuku.  My vám můžeme garantovat, že rozhodně jde o velmi prospěšnou činnost.

Ve škole dítě potřebuje být ve fyzické i psychické pohodě, aby dobře zvládalo nároky nového učiva, zkoušení i písemných prací, mělo energii na vztahy se spolužáky, na hry a všechny další požadavky, které jsou na něho kladeny.  I když se naše metody hodně soustřeďují na učení formou hry, množství informací, které se dítě potřebuje naučit, se tím nesnižuje. Jen mu učení usnadňujeme, děláme ho zábavnějším.

A proto velmi rychle poznáme, pokud je dítě najednou více unavené, ospalé, roztěkané, neschopné se soustředit, více podrážděné, více se vzteká a má horší výsledky při zkoušení či písemných pracích.  Někdy se zhorší i dobré kamarádské vztahy, přibývá konfliktů. Pak začínáme pátrat – co se děje? Co se změnilo?

A bohužel se občas dozvídáme, že dítě má plnou hlavu toho, jaké komentáře o něm někdo napsal na sociálních sítích, jak ho někdo urazil, osočoval nespravedlivě, nadával mu. Že jeho nálada je tím pádem pod bodem mrazu, občas má i strach, nechápe, proč a co se to děje.  Nebo je hlava „zavařená“ přemýšlením o tom, jakým způsobem se dostat ve hře do vyššího levelu. Pokud ve třídě hraje více dětí on –line hru, tak během přestávek vášnivě diskutují, co včera zvládli, kam se ve hře dostali, co musí udělat, aby přeskočili nástrahy hry atp. A pak už jim nezbývá moc energie a času na to, aby si připravili pomůcky na další hodinu. O tom, že soustředění na výuku nové látky je pak silně narušeno, není žádných pochyb.

A po škole buď rychle udělat úlohy a šup na další komunikaci nebo další levely. To v lepším případě. Některým na úlohy už čas ani nezbude. Taky neukáží rodičům žákovskou knížku a ti pak neví, že je třeba přinést pomůcky, co se bude dít a jaké jsou známky.

Ve škole děti své telefony používat nesmějí. Na počítače se dostanou jen v hodinách informatiky, kde plní úlohy a učí se s počítači pracovat.  Až v čase mimoškolním mají prostor na sociální sítě a počítačové hry.

A proto si dovolujeme vás znovu poprosit o to, abyste pravidelně svým dětem kontrolovali kolik času u svých přístrojů tráví, a hlavně, co tam dělají.

Možná se jich doma ptáte:  Co bylo ve škole?  Zkuste se zeptat také: Co bylo na síti?  O čem jste si psali? Kam ses dostal ve hře?

 A jako rodič se máte právo podívat do historie nebo do účtu, jestli mluví pravdu. Taky máte možnost sociální sítě vymazat, dát rodičovské heslo do počítače, uložit telefon do jiné místnosti, na určitou dobu telefon zakázat úplně, omezit čas trávený na elektronických „hračkách“.  Možností je více.

Pomůžete tak svým dětem mít „čistější hlavu“, klidnější spánek, účinnější odpočinek, pozitivnější náladu, schopnost lépe se soustředit.  A lépe zvládat požadavky ve škole.

 

Zobrazit všechny aktuality >

Naše projekty

Základní škola Jarošov je zapojena do dvouletého projektu Erasmus+. Je to program EU pro vzdělávání, odbornou přípravu, mládež a sport "Podpora zdravého školního života ve zdravé Evropě" na období od 1. 9. 2020 do 31. 8. 2023. Naše škola získala grant na mobility učitelů i žáků. Cílem všech typů mobilit je podporovat studující a umožnit jim osvojení znalostí či dovedností v cizím jazyce během zahraničních pobytů, zvýšit tak jejich osobní rozvoj.
V rámci tohoto projektu spolupracuje škola s partnerskými školami z Irska, Německa, Bulharska a Francie.

Mateřská škola je zapojena do projektu Celé česko čte dětem. 

Podporují nás

Nadace KORUNKA podporuje potřebné žáky v účasti ve škole v přírodě.

Nadace KORUNKA podporuje potřebné žáky v účasti ve škole v přírodě.

NADACE TEREZY MAXOVÉ DĚTEM pomáhá žákům z Ukrajiny. Poskytují finanční podporu na školu v přírodě.

NADACE TEREZY MAXOVÉ DĚTEM pomáhá žákům z Ukrajiny. Poskytují finanční podporu na školu v přírodě.

...

...