8. 11. 2021

„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“

Možná jste si všimli dřevěných truhlíků, které přibyly v našem dětském parku. Na jejich smontování se podílely děti pod vedením pedagogů, ale také šikovní tatínci, kteří přiložili ruku k dílu již na zahradní slavnosti v červnu.

Jedná se o projekt „ Podpora ekologických aktivit v kraji“, který financuje Zlínský kraj, z části i Spolek rodičů a naše škola. Cílem programu je zvýšení environmentálního vzdělávání, výchovy i osvěty v kraji. Podmínkou poskytnutí dotace je naplňování priorit EVVO v souladu s aktivnějším zapojováním dětí, mládeže i dospělých do ochrany přírody a péče o životní prostředí. 

Projekt tvoří tři části. První z nich, sestavit truhlíky, je již hotová. Pracovali jsme se šroubováky i kladívky, spojovali desky, připevňovali síta a výsledkem je pět bylinkových truhlíků, tedy pro každou třídu jeden. Potom jsme instalovali vnitřní ochrannou fólii, aby vlhkost při zalévání nepoškozovala dřevěné stěny a následně truhlíky usadili na připravený podklad. Zábava byla, když jsme je plnili umělým kamenivem i hlínou speciálně určenou k pěstování bylinek.

V další části jsme do připravené zeminy sadili již vzrostlé bylinky. Museli jsme dávat pozor, abychom rostlinám nepoškodili kořínky. Nakonec jsme naši novou zahrádku pořádně zalili dešťovou vodou, kterou zachytáváme do velké nádrže, a jednotlivé bylinky označili popisovacími zápichy.

Některé bylinky si žáci trhají v době velké přestávky, aby si jimi dochutili svačinu, jiné najdeme v pokrmech, které pro nás připravuje školní jídelna. Na jaře budeme sadit bylinky přímo ze semínek, abychom mohli pozorovat, jak rostou. Také se chystáme obohatit náš školní časopis o recepty, ve kterých bylinky nesmí chybět.

A aby naše truhlíky občas navštívili kamarádi z hmyzí říše, postavili jsme jim hmyzí domek. Teď, když začíná chladné počasí, se mohou ukrýt v připravených otvorech i skulinkách. A až bude zase teplo, možná je přiláká vůně naší bylinkové zahrádky a my je bude moct pozorovat.

Zobrazit všechny aktuality >

Důležitá upozornění

Naše projekty

Základní škola Jarošov je zapojena do dvouletého projektu Erasmus+. Je to program EU pro vzdělávání, odbornou přípravu, mládež a sport "Podpora zdravého školního života ve zdravé Evropě" na období od 1. 9. 2020 do 31. 8. 2022. Naše škola získala grant na mobility učitelů i žáků. Cílem všech typů mobilit je podporovat studující a umožnit jim osvojení znalostí či dovedností v cizím jazyce během zahraničních pobytů, zvýšit tak jejich osobní rozvoj.
V rámci tohoto projektu spolupracuje škola s partnerskými školami z Irska, Německa, Bulharska a Francie.

Mateřská škola je zapojena do projektu Celé česko čte dětem. 

Podporují nás